„Chcę mieć białe zęby” – to zdanie często pada z Waszych ust podczas wizyty stomatologicznej.
Bielsze zęby sprawiają, że uśmiech wygląda na bardziej atrakcyjny, młodszy a cała twarz promienieje podczas uśmiechu. Osoby z jaśniejszymi zębami czują się znacznie pewniej i chętniej pozują do zdjęć z uśmiechem od szóstki do szóstki 😉
Zanim zaczęłam tworzyć ten wpis zerknęłam do internetu, żeby się przekonać jak wybielacie swoje zęby w zaciszu domowym wedle zasady : „Polak potrafi” czy „zrób to sam” 😉
Niektórymi metodami jestem lekko przerażona… OK, rozumiem używanie past wybielających, bo skoro jest to dopuszczone do normalnego stosowania to chyba jest bezpieczne. Przynajmniej teoretycznie 😉 Przy wyborze tak działających past ważna jest ich zasada działania, ponieważ tylko bardziej specjalistyczne pasty posiadają w sobie czynnik chemiczny, wpływający na efekt wybielenia. Większość zaś działa na zasadzie obecności środka ściernego. Żeby Wam to lepiej zwizualizować wyobraźcie sobie, że przy długotrwałym stosowaniu takiej pasty to efekt osiągniecie porównywalny do przejechania sobie po zębach papierem ściernym…
Kolejnym wariantem wybielania na własną rękę są paski wybielające. Widziałam całkiem akceptowalne efekty takiego wybielania, ale widziałam też zęby w łatki… Bardzo dużo zależy wtedy od precyzji doklejenia, więc jeżeli nie masz idealnie prostych zębów to byłabym bardzo ostrożna. W końcu później trudno jest nawet w gabinecie „dobielić” takie nierówności.
Metody typu szczotkowanie solą, kwaskiem cytrynowym czy sodą to już pozostawiam bez jakiegokolwiek komentarza… Efekt będzie raczej żaden a nieodwracalna erozja szkliwa gwarantowana.
Jeśli rozważasz wybielanie profesjonalne to muszą być spełnione pewne warunki:
- wyleczone zęby (penetracja środka wybielającego do ubytku próchnicowego może spowodować zapalenie unerwionej części zęba)
- zęby oczyszczone z kamienia i osadów (zapewnia to miarodajną ocenę koloru wyjściowego i równomierny efekt wybielenia)
- brak stanu zapalnego dziąseł (środek wybielający może je dodatkowo podrażnić)
- odsłonięte szyjki zębowe (powierzchnia korzenia nie jest pokryta szkliwem, które jest jedyną tkanką ulegająca wybieleniu. Ostatecznie szyjki stają się bardzo nadwrażliwe i dodatkowo mogą wydawać się jeszcze ciemniejsze, jeżeli reszta zęba ulegnie rozjaśnieniu)
Metody wybielania profesjonalnego:
- Wybielanie lampą/laserem
Polega ona na aplikacji na dziąsła wokół zębów środka ochronnego, a następnie równomiernym rozmieszczeniu na powierzchni zębów środka wybielającego. Preparat ten poddaje się następnie aktywacji poprzez działanie lampy bądź lasera. Wizyta trwa godzinę a Ty otrzymujesz efekt natychmiastowy!
2. Wybielanie nakładkowe
Pierwsza wizyta polega na pobraniu wycisku specjalną masą, dzięki czemu technik protetyczny otrzymuje wierną kopię Twojego uzębienia. Wykonuje następnie nakładkę dopasowaną do kształtu i powierzchni zębów. Na następnej wizycie otrzymujesz cały zestaw do domowego wybielania, czyli nakładkę i profesjonalne żele do wybielania o określonym stężeniu środka. Sam/a aplikujesz żel w określone miejsca w nakładce. Ta metoda nazywana jest również metodą nocnego wybielania, ponieważ użytkujesz nakładki podczas snu. Częstotliwość używania jest indywidualnie dobrana w zależności od występowania przed wybielaniem nadwrażliwości zębów.
Całkowity cykl wybielania trwa do 2 tygodni w zależności od stężenia środka i koloru wyjściowego uzębienia.
Która metoda jest lepsza?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Podstawową różnicą jest czas osiągnięcia efektu. Efekt ostateczny będzie podobny, ponieważ w zależności od ilości szkliwa zęby mają swoją progową jasność, którą nie zmieni nawet wielokrotne wybielanie. Jeżeli wyjściowo masz problem z nadwrażliwością zębów, to metoda nakładkowa pozwala na rozłożenie czasu i intensywności wybielania, co pozwala łatwiej uporać się z ewentualnym zaostrzeniem nadwrażliwości.
Czy można powtarzać wybielanie?
Jak ze wszystkim w życiu liczy się umiar. Często słyszę pytanie czy wybielanie niszczy szkliwo. Jeżeli jest przeprowadzone rzetelnie i profesjonalnie to jest to bardzo bezpieczna metoda poprawienia estetyki uśmiechu. Ważny jest wspomniany już umiar, ponieważ zbyt częste (powiedzmy co pół roku) i na własną rękę wykonywane wybielanie może rzeczywiście spowodować osłabienie szkliwa. Statycznie efekt wybielenia utrzymuje się około 2 lat.
Dobre efekty daje najpierw wykonanie profesjonalnego wybielenia w gabinecie, a następnie gdy efekt ulegnie osłabieniu, zastosowanie metody nakładkowej.
Zabieg wybielania jest przeciwskazany:
- w ciąży i podczas laktacji
- u dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia
- przy współistniejących chorobach dziąseł, odsłoniętych szyjkach
- przy znacznej nadwrażliwości zębów
Wybielanie będzie miało ograniczone zastosowanie u Pacjentów z bardzo przebarwionymi zębami na skutek przyjmowania leków oraz z nierealistycznymi oczekiwaniami względem efektu.
Wybielanie a kolor wypełnień
Środek wybielający nie zmienia koloru wypełnienia więc w przypadku dużej zmiany kolorystycznej istnieje konieczność wymiany wypełnienia z dostosowaniem do nowego koloru.
Jakie są zalecenia po wybielaniu?
Dla podtrzymania efektu zalecana jest tzw. dieta biała. Można bezpiecznie jeść na przykład: nabiał, produkty zbożowe, warzywa białe, banany, mięso drobiowe, ryby i owoce morza, ryż, kasza a do picia najlepiej woda czy mleko.
Zaleca się stosowanie takiej diety od 7 do 14 dni od zakończenia wybielania.
Bielsze, jaśniejsze zęby to efekt, który można uzyskać w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli zastanawiasz się, która metoda byłaby dla Ciebie lepsza, skonsultuj się ze swoim stomatologiem. W końcu bezpieczeństwo poprawiania uśmiechu to podstawa 🙂