Polacy lubią być własnymi lekarzami 🙂 Na pewno każdy ma w sobie takiego małego Doktora Google. Przy jakimś objawie suniesz jak młoda łania – w pierwszej kolejności do wirtualnej rzeczywistości, żeby sprawdzić co Ci jest, jakie będzie leczenie.
Nie twierdzę, że informacje w internecie są złe. Na pewno pomagają budować świadomość na temat zagrażających nam chorób, mogą kształtować nowe pozytywne nawyki. Są źrodła mniej lub bardziej wiarygodne, dlatego zawsze warto skonfrontować to ze swoim lekarzem.
Dzisiaj pomogę Ci odnaleźć się na ścieżce zdrowia. Zdrowia Twoich zębów – do końca życia! Nie sądzę, żeby znalazł się ktoś kto wolałby mieć sztuczne zęby zamiast swoich własnych. Mam racje?
Pamiętasz drugie zdanie z mojego posta „Dlaczego zaczęłam pisać bloga”. Pozwól, że Ci przypomnę – 70 % Pacjentów cierpi na paradontozę. Bach! I znowu mam palpitacje serca 😉
Ta choroba kojarzy się Wam głównie ze starszymi osobami oraz z przeświadczeniem, że z tym nie da się nic zrobić.
Pierwszy mit obalam z kretesem!
Najmłodszy Pacjent z paradontozą, którego leczyłam miał 19 lat… Młoda, atrakcyjna dziewczyna, której nikt nigdy nie wyjaśnił, co robiła źle w zakresie higieny jamy ustnej. Miała „lepiej myć zęby”… koniec. Więc szczotkowała najtwardszą szczoteczką z siłą Pudziana. Skutki tego były opłakane.
Podzielę objawy, które obserwuję u swoich Pacjentów na różne grupy wiekowe, żebyś mógł sprawniej się odnaleźć w tym wpisie.
Taki paradontalny GPS 😉
Jeśli masz 20-30 lat, to najczęstsze objawy paradontozy to:
- Krwawienie dziąseł przy szczotkowaniu i nitkowaniu.
- Dziąsło między zębami, a dokładniej ten trójkącik wypełnia tą przestrzeń całkowicie ale to miejsce jest bardziej czerwone, lekko powiększone. Możesz mieć wrażenie, że dziąsła odstają od zębów.
- Częste odkładanie kamienia nazębnego.
- Po usunięciu kamienia krwawienie ustępuje, lecz wraca po jakimś czasie.
- Nieprzyjemny zapach z ust.
W wieku 30-40 lat powinieneś zacząć się martwić, kiedy:
- Objawy są podobne do powyższych, lub:
- Masz wrażenie, że zostaje Ci więcej resztek jedzenia między zębami niż kiedyś.
- Jeśli używasz nitki, to możesz mieć wrażenie, że wpada ona w przestrzeń między zębami; jest jakby za luźna.
- Zauważysz, że dziąsło między zębami nie wypełnia już całkowicie przestrzeni między zębami.
- Odsłaniają się szyjki zębowe, mogą być wtedy nadwrażliwe na zimno.
- Dziąsła mogą być wrażliwe, bolesne.
Jeśli masz 40-50 lat, to paradontoza najczęściej będzie się objawiać poprzez:
- Wrażenie, że zęby są ułożone luźniej niż kiedyś.
- Dziąsło najczęściej nie wypełnia już przestrzeni między zębami; pojawiają się ciemne nieestetyczne przestrzenie.
- Zaleganie jedzenia między zębami jest już wyraźnie odczuwalne.
- Krwawienie może występować z różną częstotliwością i intensywnością; jeśli systematycznie zgłaszasz się na rutynowe usuwanie kamienia to możesz w ogóle nie mieć krwawienia z dziąseł.
Masz 50 lat i więcej? Jest to przedział wiekowy, gdy paradontoza zbiera niestety największe żniwo, ponieważ:
- Zęby zaczynają się ruszać.
- Przednie zęby mogą się wychylać do przodu.
- Zęby się przesuwają.
- Pojawiają się miejscowe ropnie przy zębach.
- Dziąsło znacznie się obniża odsłaniając korzenie a zęby sprawiają wrażenie za długich.
- dochodzi do samoistnej utraty zęba. Pacjenci dosłownie wypluwają z ust zdrowe zęby przy ugryzieniu chociażby miękkiej bułki…
Zapamiętaj – brak krwawienia nie zawsze oznacza, że nie masz PARADONTOZY.
Zapamiętaj nr 2 – regularne usuwanie kamienia nad dziąsłami nie wystarcza, żeby wyleczyć i zahamować zanik kości i dziąseł
Paradontoza nieleczona zawsze prowadzi do utraty zębów. Nie dotyczy ona wg obiegowych opinii wyłącznie ludzi, którzy nie dbają o zęby. Zdarza się, że gdy rozmawiam o tym z Pacjentem na początku wizyty to słyszę, że mył 4-5 razy dziennie a stracił już dwa zęby!. Pozwól, że Ci przypomnę – szczotkowanie to za mało.
Do znudzenia i jak mantrę będę Wam powtarzać o profilaktyce bo tylko i wyłącznie dzięki niej możecie się ustrzec przed utratą zębów.
Przedziały wiekowe oczywiście są podziałem umownym. Są pacjenci po 30-ce z objawami pacjentów z ostatniej grupy i odwrotnie – pacjentka 55 letnia ma objawy z pierwszej grupy.
Na przebieg i obecność objawów na wpływ wiele czynników: choroby ogólne takie jak cukrzyca, nadciśnienie, czynniki genetyczne, palenie papierosów, wady zgryzu, nieuzupełnione zęby.
Tutaj powinna się włączyć syrena ostrzegawcza! Jeśli palisz to nie krwawisz! Dym nikotynowy obkurcza naczynia krwionośne, które w stanie zapalnym są poszerzone. Jeśli są poszerzone to są jakby bardziej „kruche” – dlatego przy szczotkowaniu krwawią.
Nie znaczy to oczywiście, że jesteś zdrowy – palenie maskuje Twoją chorobę.
Najgorsze jest to, że postęp choroby u palaczy jest nawet 5-krotnie szybszy niż u osób stroniących od tego nałogu.
Jak to mówią: życie to sztuka wyboru – jeśli palisz to …hmmm nowego rymu nie znalazłam;) ale w myślach przestaw się na jedzenie papek
Wróciłam do tego wpisu na drugi dzień i rym się znalazł:
Jeśli palisz to białymi, zdrowymi zębami się raczej nie chwalisz.
Hmm więc palisz dalej i na utratę zębów wyrok sam sobie wydajesz!
Brzechwie to raczej do pięt nie dorastam ale ktoś może doceni te rzęsiste twórcze krople potu na mej skroni z powodu tworzenia tych rymów 😀 Może powinnam zrobić karierę w hip-hopie?
W następnym wpisie przedstawię Wam na czym polega diagnostyka paradontozy oraz co najważniejsze – jak sami możecie sprawdzić czy ta choroba nie zżera Waszych zębów od dołu.